MasterCard

Karty płatnicze lub debetowe firmy MasterCard to jedne z dwóch najpopularniejszych na polskim rynku rodzajów kart, oprócz VISY. Oczywiście znawcy tematu od razu wspomną tutaj także obecność kart American Express na naszym rynku, jednak jest ich naprawdę tak minimalna liczba, że można śmiało potraktować ją w granicach błędu statycznego i nie brać pod uwagę. Wracając jednak do samych kart MasterCard, ogólne zasady korzystania z nich są takie same, jak opisane przez nas w artykule o kartach VISA, z niewielkimi jedynie różnicami, o których wspomnimy poniżej w niniejszym opracowaniu.

Uzyskanie karty MasterCard

Jeśli nie otrzymałeś karty MasterCard jako wydanej odpłatnie lub zupełnie bezpłatnie do swojego rachunku bankowego, to możesz albo zwrócić się do swojego banku z zapytaniem dotyczącym możliwości uzyskania karty MasterCard, albo też poszukać innego banku oferującego rachunki z kartą MasterCard. Tak mówiąc szczerze, to doświadczenia zaawansowanych graczy internetowych wskazują, że drugie posunięcie jest jak najbardziej godne uwagi, z dwóch względów:

  • Bardzo często znaleźć można oferowane przez banki konta osobiste w pełni darmowe – co oznacza brak opłat za prowadzenie rachunku, brak opłat za wydanie kart płatniczych, brak opłat rocznych i tak dalej. Jedyny minus takiego rozwiązania zazwyczaj polega na tym, że można do darmowego rachunku otrzymać jedynie kartę płatniczą, nie są natomiast wydawane karty kredytowe.
  • Dysponowanie osobnym rachunkiem bankowym przeznaczonym wyłącznie na potrzeby hazardu internetowego jest znakomitym sposobem na uniknięcie zagrożenia związanego z nadmiernymi wydatkami – po prostu na grę możesz wydać tylko tyle pieniędzy, ile obecnie znajduje się na Twoim koncie, masz więc pełną kontrolę nad stanem swoich finansów i nie grozi Ci wpadnięcie w długi jeśli zbytnio zaangażujesz się w grę na wysokie stawki, przy czym nie będziesz miał wystarczających umiejętności, by w grach takich odnieść sukces.

Jak więc łatwo wywnioskować z powyższych informacji, uzyskanie karty MasterCard jest naprawdę banalnie wręcz proste, co może jedynie cieszyć miłośników internetowego hazardu.

Zalety wynikające z używania karty MasterCard

Korzystanie z kart MasterCard w Internecie wiąże się z kilkoma zaletami, wśród których najważniejsze są prostota i szybkość przetwarzania transakcji. Przede wszystkim należy podkreślić wygodę i prostotę dokonywania wszelkich transakcji, dokonanie wpłaty na konto użytkownika kasyna wymaga podania ostatnich czterech cyfr numeru karty oraz kodu CVV2 – naturalnie także kwoty. Wypłata jest jeszcze prostsza, wystarczy bowiem podać tylko numer karty. Oprócz prostoty nie do przecenienia jest także szybkość dokonywania transakcji, bowiem w większości wypadków od momentu zatwierdzenia wpłaty do jej zaksięgowania na koncie w kasynie wystarczy zaledwie kilka minut.

Wady korzystania z kart MasterCard

Cóż, podstawową wadą związaną z korzystaniem z kart płatniczych / kredytowych w Internecie jest pewien stopień prawdopodobieństwa związanego z zabezpieczeniami transakcji. Mówiąc inaczej, często słyszy się o przypadkach przechwycenia danych karty płatniczej przez osoby nieuprawnione i wykorzystywanie ich na szkodę właściciela. Autor chciałby tutaj wyraźnie podkreślić, że zagrożenie z tym związane nie występuje wyłącznie przy korzystaniu z kart do realizowania transakcji w w kasynach online, ale w przypadku każdej transakcji dokonywanej w Internecie. Czy można się przed tym uchronić? Całkowicie i w 100% bezpiecznym nie można być nigdy (podobnie, jak w przypadku każdej z metod dokonywania transakcji płatniczych z kasynem online), ale wprowadzić w życie kilka zasad zmniejszających wszelkie ryzyko do absolutnego minimum. Będą to kolejno:

  • Unikanie przeprowadzania transakcji w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, do których zaliczają się na przykład publiczne hotspoty WiFi, ogólnodostępne dla wszystkich stanowiska komputerowe (kioski internetowe, kawiarenki internetowe, komputery publiczne) i wszelkie miejsca, w których potencjalnie wpisywane przez Ciebie dane mogą zostać przechwycone przez osoby trzecie.
  • Sprawdzanie stopnia zabezpieczenia strony internetowej, na której przeprowadzasz transakcję. Jest to o tyle istotna kwestia, że oficjalne strony kasyn online są zabezpieczone wszystkimi najnowocześniejszymi i sprawdzonymi technologiami, jak SSL i szyfrowanie danych, natomiast szczególnie w publicznych sieciach WiFi można natknąć się na sfałszowane strony, które wyglądają identycznie, ale nie są zabezpieczone. Warto więc kontrolować na przykład ikonę kłódki na pasku przeglądarki lub stopień zabezpieczeń i certyfikaty we właściwościach odwiedzanej strony internetowej.
  • Ważna zasada do zapamiętania: nigdy na żadnej stronie nie należy podawać pełnego numeru karty płatniczej oraz kodu CVV2 – jeśli napotkasz jakąkolwiek stronę proszącą Cię o podanie takich danych, to na 100% ma ona charakter przestępczy.
MasterCard1

Wirtualne karty MasterCard

Bardzo interesującym rozwiązaniem są także wirtualne karty płatnicze, które polegają na tym, że do Twojego rachunku bankowego tworzona jest karta płatnicza, która nie ma jednak fizycznej, plastikowej postaci, a występuje jedynie jako numer wraz z kodem CVV2. Upraszcza to jej stosowanie jeszcze bardziej, do tego unika się niebezpieczeństwa związanego z zagubieniem karty. Ogólnie rzecz biorąc w ramach podsumowania należy uznać, że niezależnie od marki posiadanej przez Ciebie karty płatniczej lub kredytowej korzystanie z nich do realizowania transakcji wpłat lub wypłat środków na rzecz kasyna lub wygranych przez Ciebie w kasynie pieniędzy na Twój rachunek bankowy jest jedną z najwygodniejszych i najszybszych opcji – mimo tego należy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnego przechwycenia danych karty przez osoby trzecie.

Opłaty i prowizje przy stosowaniu kart MasterCard

Korzystanie z kart płatniczych może, lecz nie musi być obłożone różnego rodzaju opłatami. Ogólna zasada jest taka, że jeżeli do realizacji transakcji wymagane jest przewalutowanie, to zazwyczaj naliczana w tym momencie jest prowizja. Na przykład jeśli korzystasz z karty MasterCard wydanej do rachunku osobistego prowadzonego przez bank w złotych polskich, a chcesz dokonać wpłaty określonej kwoty euro na swoje konto użytkownika w kasynie online, musisz liczyć się z dodatkową opłatą rzędu 1,5 – 3% od kwoty transakcji. Dodatkowo może zaistnieć konieczność dokonania dodatkowej opłaty związanej z przewalutowaniem, jeśli wykonujesz transakcję za pomocą MasterCard w walucie innej niż złote polskie lub euro. Wynika to z tego, że karty MasterCard operują wykorzystując euro jako swoją walutę bazową stanowiącą podstawę wszystkich rozliczeń, tak więc transakcja mająca na celu wpłacenie dolarów amerykańskich na konto kasyna będzie wiązała najpierw z przewalutowaniem ze złotówek na euro po stronie banku, a następnie z euro na dolary amerykańskie przez pośrednika, jakim jest MasterCard. Z reguły druga operacja wykonywana jest bezpłatnie, ale w przypadku krajów docelowych znajdujących się poza terenem Unii Europejskiej istnieje możliwość naliczenia dodatkowej, niewielkiej opłaty.

Podsumowując, optymalnym rozwiązaniem dla miłośnika gier kasynowych jest wybór kasyna umożliwiającego prowadzenie rachunku w euro, otwarcie rachunku bankowego w Polsce w tej samej walucie oraz korzystanie z karty MasterCard – jako że jej walutą bazową jest właśnie euro.