Neteller

Neteller

Neteller to jedna z wielu występujących na rynku firm oferujących usługi typu portfel elektroniczny. W Polsce cieszy się znacznie mniejszą popularnością wśród użytkowników, niż np. konkurencyjny PayPal, co wynika z braku oferty dostosowanej specjalnie pod kątem naszego rynku oraz braku współpracy z największymi serwisami internetowymi zajmującymi się transakcjami różnego rodzaju – jak np. Agito, Allegro itp. Niemniej jednak firma ta cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników zajmujących się regularnie grami hazardowymi online, zakładami sportowymi, tradycyjnymi grami internetowymi, jak np. MMORPG z uwagi na bardzo elastyczne i wygodne możliwości dokonywania różnego rodzaju szybkich płatności, w tym również tak popularnych ostatnimi czasy mikropłatności – pod tym względem Neteller jest jeśli nie liderem na rynku, to na pewno jedną z czołowych firm.

net1

Najważniejsze cechy Netellera

Neteller w odróżnieniu od wielu konkurentów, jak np. PayPala cechuje się naprawdę elastycznymi możliwościami, stosunkowo niskimi opłatami lub też całkowitym ich brakiem. Do najbardziej interesujących cech dla miłośnika gier kasynowych będą należeć na przykład:

  • Brak opłat za dokonywanie przelewów na rzecz firm usługowych (czyli między innymi kasyn)
  • Brak opłat za otrzymywanie przelewów.
  • Brak opłat za wypłacanie zgromadzonych środków na rachunek
  • Możliwość współpracy z innymi serwisami typu płatności elektroniczne lub portfele online – na przykład z konta Neteller można wykonać przelew na rzecz serwisów takich, jak platnosci24.pl, Ukash, paysafecard, czy też Instant Bank.
  • Możliwość wydania karty płatniczej MasterCard Maestro lub Visa Electron – z taką opcją wiąże się pewna kontrowersyjna możliwość polegająca na ukryciu wielkiej wygranej przed polskimi instytucjami, które z jednej strony domagałyby się (i słusznie) opodatkowania tych pieniędzy, a z drugiej gracz mógłby spodziewać się problemów natury prawnej związanych z uzyskiwaniem dochodów z działalności uznanej w Polsce za nie do końca zgodną z prawem (jest to wciąż sprawa dyskusyjna, ale teoretyczna możliwość istnieje). Mając do dyspozycji kartę płatniczą wydaną przez Neteller większość problemów opisanych powyżej po prostu znika.
  • Bardzo dobrej jakości interfejs użytkownika, szczególnie po zalogowaniu się na konto – całość jest przejrzysta, łatwa w nawigacji i dodatkowo przyjemna dla oka.
  • Pełne spolszczenie witryny, zarówno interfejsu, strony głównej, jak i plików pomocy, czy wszystkich informacji dodatkowych (okazjonalne błędy ortograficzne należy uznać za niedostatek umiejętności tłumacza, niż za winę samej firmy).
net2

Wady Netellera

Neteller podobnie zresztą jak każdy serwis tego typu ma też pewne wady. Z pewnością do najważniejszej z nich należy czas, jaki upływa pomiędzy zleceniem wypłaty zgromadzonych środków pieniężnych na koncie Netellera na rachunek bankowy. Niestety zwłoka u Netellera jest niezwykle długa, bowiem zwykle wynosi co najmniej 3 dni, a w większości wypadków pieniądze trafiają na rachunek bankowy dopiero po pięciu dniach roboczych od złożenia zlecenia wypłaty. Nieco dziwnie w tym momencie wypada opcja szybkiej wypłaty środków, przy której naliczana jest opłata w wysokości 7,5 euro, a która niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z szybkością, bowiem według naszych doświadczeń na zrealizowanie takiej transakcji „szybkiej” potrzebne jest średnio 3-4 dni…
Podobnie ma się sprawa z wpłatami z rachunki bankowego na konto w Netellerze, które potrafią czasami trwać powyżej tygodnia. To należy zaliczyć do poważnych wad tego serwisu. Pewne niedogodności mogą wiązać się też z opłatami naliczanymi podczas różnych podstawowych operacji, jak na przykład przekazywanie pieniędzy innym osobom, niezależnie od tego, czy należą one do rodziny lub grona znajomych, czy też nie. Sporym minusem jest też opłata za nieaktywność konta wynosząca 30 euro po upływie 14 miesięcy od daty ostatniej operacji.

Podsumowując rozważania, należy uznać, że o ile Neteller jest całkiem interesującą ofertą portfela elektronicznego, to jednak pewne jego niedociągnięcia powodują, że naszym zdaniem nie do końca nadaje się do roli podstawowego narzędzia zarządzania płatnościami podczas grania w kasynie online – za to sprawdzi się doskonale jako okazjonalne, zapasowe rozwiązanie, na przykład na potrzeby operowania większymi kwotami pieniężnymi, gdzie wszelkie prowizje i opłaty mogą okazać się znacząco niższe, niż przykładowo przy analogicznym wykorzystaniu PayPala. Niemniej jednak zalecamy bardzo uważne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji Netellera, żeby upewnić się, że wykorzystamy usługi świadczone przez tę firmę w najbardziej korzystny dla nas sposób, unikając zarazem niepotrzebnych, czasami wysokich opłat.