Trustly

Trustly

Trustly jest raczej mało znanym na rynku polskim rozwiązaniem, głównie z tego powodu, że jeszcze do niedawna tylko jeden bank oferował możliwość skorzystania z takiej opcji. Ostatnio jednak do tego pojedynczego rodzynka dołączyło kilka innych popularnych banków, stąd też popularność Trustly zaczęła szybko rosnąć – szczególnie w środowisku osób korzystających z kasyn online, jako że w ich przypadku opcja ta stanowi naprawdę użyteczne rozwiązanie. Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym jest Trustly?

Trustly to usługa, która nieco różni się od typowych, znanych powszechnie rozwiązań typu e-wallet. Zasada funkcjonowania Trustly opiera się o realizację bezpiecznych, błyskawicznych oraz tanich przelewów między bankami obsługującymi tę metodę płatności, przy czym nie ma żadnego znaczenia lokalizacja banku. Inaczej rzecz biorąc, jeśli do tej pory wydawało Ci się, że przelewy na zagraniczne rachunki bankowe wykonywane w tradycyjny sposób były bardzo drogie, to od momentu rozpoczęcia korzystania z Trustly dojdziesz do wniosku, że czasy wysokich prowizji już się po prostu skończyły.

Kto może korzystać z Trustly?

Cóż, opcja ta niestety nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników, a szkoda. Mogą z niej skorzystać jedynie osoby, które mają rachunki osobiste lub oszczędnościowe (choć w przypadku tych drugich raczej nie ma sensu ich używać do grania w kasynach online) w jednym z banków współpracujących z Trustly. Ich bieżącą listę można znaleźć w serwisie internetowym firmy, więc nie będziemy wymieniać wszystkich – ale przedstawimy za to informacje, które zainteresują użytkowników z Polski. Jeszcze do niedawna jedynym bankiem obsługującym transakcje wykonane za pośrednictwem Trustly był bank PEKAO, ale od niedawna dołączyła do niego pokaźna grupa innych, popularnych w Polsce banków, do której należą mBank, iPKO, ING BankOnLine, Bank Millennium, Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Credit Agricole oraz Bank BPH. Jeśli korzystasz z rachunku bankowego prowadzonego przez jeden z banków wymienionych powyżej i nie widzisz opcji Trustly, poszukaj jej także pod często występującą nazwą „Instant Bank” - jeśli w dalszym ciągu nie udało Ci się niczego takiego odnaleźć, skontaktuj się z działem pomocy technicznej banku. W niektórych przypadkach opcja ta jest dostępna dopiero na wyraźne żądanie użytkownika, wcześniej po prostu nie jest aktywna (co w gruncie rzeczy także jest dosyć rozsądnym rozwiązaniem).

Zalety korzystania z Trustly

Zgodnie z informacjami podanymi na samym początku niniejszego opracowania, jeśli spełniasz odpowiednie warunki, czyli korzystasz z usług banku współpracującego z Trustly, będziesz miał do dyspozycji następujące zalety:

 • Błyskawiczne przelewy między bankami wspierającymi Trustly, niezależnie od kraju, w którym się znajdują
 • Niskie opłaty w przypadku przelewów międzynarodowych lub zupełny ich brak – czyli przelewy darmowe
 • Prostota – nie trzeba logować się do innego serwisu, ani wypełniać skomplikowanych formularzy internetowych. 
Wszystkie operacje wykonywane są bezpośrednio ze strony banku i normalnego konta użytkownika, jak w przypadku standardowych przelewów. Cała operacja sprowadza się po prostu do zaznaczenia opcji „Trustly” podczas zlecania przelewu.


  Wady systemu Trustly

  Do niewątpliwych wad systemu Trustly należy jego jeszcze stosunkowo niska popularność i brak wsparcia przez wszystkie liczące się w Polsce banki – należy jednak mieć nadzieję, że wkrótce sytuacja ta zmieni się na lepsze i gracze mający chęć na uprawianie hazardu przez Internet będą mieli znacznie szersze pole manewru, niż do tej pory. Drugą wadą, jaką można zapisać po stronie systemu Trustly jest jego niska popularność wśród kasyn online – co niewątpliwie wiąże się z niewysoką jeszcze popularnością Trustly wśród banków, nie tylko polskich, ale z terenu całej Europy. Oznacza to, że jeśli korzystasz z kasyna, które nie oferuje obsługi Trustly, to Twoje wpłaty środków pieniężnych na konto kasyna zlecane z rachunku bankowego z obsługą Trustly zostaną zrealizowane błyskawicznie, o tyle operacją w drugą stronę, czyli na przykład wypłata wygranej może okazać się niezwykle czasochłonna i kosztowna. W takim wypadku więc do wypłacania danych lepiej będzie użyć innej popularnej metody opartej o jakiś portfel elektroniczny. Jeśli natomiast wybrane przez Ciebie kasyno obsługuje wypłaty za pośrednictwem Trustly, to właściwie nie ma żadnych istotnych przeszkód przez poleceniem takiego rozwiązania bez żadnych ograniczeń. Trzecia wada, którą cechuje większość zastosowań Trustly jest ograniczona liczba obsługiwanych walut. Niestety należy tutaj zapomnieć o kilkunastu, czy kilkudziesięciu wspieranych walutach, użytkownicy mają do dyspozycji euro, złotówki polskie, a także korony duńskie oraz szwedzkie. I na tym koniec. Trustly nie pozwala dokonywać płatności na przykład w tak popularnych walutach, jak dolary amerykańskie, czy franki szwajcarskie. Może to stanowić pewien problem dla posiadaczy kont walutowych w swoich bankach prowadzonych właśnie w nieobsługiwanych przez Trustly walutach.

  Podsumowanie

  Słowem podsumowania na koniec wspomnimy tylko, że mimo niewątpliwych zalet, jakie niesie za sobą korzystanie z usługi o nazwie Trustly należy zawsze bardzo uważnie prześledzić warunki świadczenia usług oraz obowiązujące bieżące tabele opłat oraz prowizji. Bowiem coś, co w momencie pisania niniejszego artykułu może wydawać się świetnym rozwiązaniem nie musi takim być np. pół roku później – wprawdzie nie posądzamy Trustly o tak niecne praktyki, ale w kwestiach finansowych po prostu należy być zawsze ostrożnym, wszelkie bowiem nierozsądne posunięcia mogą odbić się dość wyraźnie na stanie naszego budżetu osobistego. A to zawsze jest najbardziej niepożądanym zjawiskiem, nieprawdaż?