Ukash

Ukash

Ukash to kolejna firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która oferuje osobom z całego świata proste metody dokonywania płatności za zakupy, dokonywania wpłat na różne cele oraz innych czynności związanych z dokonywaniem płatności – jak choćby mikropłatości w grach komputerowych online. Jej największą zaletą jest dość specyficzne i niepowtarzalne rozwiązanie, o którym rozpiszemy się szerzej w dalszej części artykułu. Najsilniejszą bronią Ukash jest jej olbrzymia wręcz popularność w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Ogólnie rzecz biorąc firma chwali się prowadzeniem działalności na terenie 55 krajów z całego świata oraz liczbą 420 tysięcy tradycyjnych naziemnych punktów oferujących dostęp do usług Ukash. Od niedawna Ukash wkroczył także na rynek polski, co pozwala wykorzystać oferowane przez niego możliwości także rodzimym miłośnikom hazardu online.

Jak działa Ukash?

Koncepcja wykorzystywana przez Ukash jest niezwykle wręcz prosta, można ją wręcz uznać za genialną pod tym względem. Otóż osoba planująca dokonać płatności na rzecz kogoś innego, firmy, usługi, czy na przykład jak w interesującym nas przypadku wpłacić pieniądze na swoje konto w kasynie online musi zakupić specjalny kupon z kodem liczbowym o długości 19 cyfr. Kupon taki można zakupić w jednym z 420 tysięcy punktów na całym świecie (kiosków, sklepów itp. - ich lokalizację można poznać na stronie internetowej Ukash) lub przez Internet w jednym z wielu serwisów zajmujących się sprzedażą kuponów Ukash – jak na przykład dotpay.pl. Można także natknąć się na dedykowane kuponom Ukash terminalom prowadzonym przez firmy ePay lub PayUP, działające na zasadzie podobnej do automatów biletowych lub bankomatów. Kupony Ukash dostępne są w kilku nominałach (w Polsce dostępne są kupony na kwotę 20 PLN, 50 PLN, 100PLN, 200PLN oraz 500 PLN), wystarczy więc wybrać interesującą nas wartość, wpłacić odpowiednią kwotę i otrzymać kupon na żądaną sumę. Następnie wystarczy zrealizować za jego pomocą płatność. Procedura jest niezwykle prosta, bowiem w tym celu wystarczy odwiedzić stronę, na rzecz której chcemy wykonać przelew środków finansowych – niech to będzie nasze przykładowe kasyno -, wypełnić formularz, którego głównym elementem jest pole na kod cyfrowy. Wpisujemy w to pole kod z naszego kuponu, klikamy przycisk zatwierdzający transakcję i naszym oczom ukaże się saldo konta powiększone o wpłaconą kwotę. Jak widać po powyższym opisie, korzystanie z Ukash pozwala na naprawdę błyskawiczne doładowanie konta będąc niewątpliwie najszybszą tego typu usługą dostępną obecnie na rynku.

Zalety systemu Ukash

System Ukash ma kilka istotnych zalet, których część została już w sposób nie wprost przedstawiona w poprzedniej części. Pora więc przedstawić teraz ich całą gamę:

  • Ukash to najszybsza na rynku metoda przelewania pieniędzy na konto. Praktycznie nie występuje żadna zwłoka w realizacji transakcji, cała procedura sprowadza się do wpisania kodu na stronie internetowej kasyna online oraz kliknięcia przycisku zatwierdzającego transakcję. Praktycznie w ciągu ułamka sekundy serwer kasyna skontaktuje się z systemem Ukash w celu zweryfikowania kodu oraz wartości kuponu, po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej (co zajmuje raptem kilka milisekund) transakcja zostaje zatwierdzone, a środki dodane do konta. To wszystko!
  • Druga istotna zaleta to pełne bezpieczeństwo całego rozwiązania. Nie musisz bowiem logować się na swoje konto bankowe (a więc wpisywać nazwy użytkownika oraz hasła do rachunku bankowego), podawać numerów karty kredytowej, czy kodu CVV2, nie musisz korzystać z usług pośredników jak Skrill, Neteller, czy PayPal – jest to szczególnie istotną kwestią przypadku korzystania z połączenia internetowego, co do którego nie masz absolutnie pełnego zaufania. Czyli na przykład będąc gdzieś w podróży i korzystając z publicznego hotspotu WiFi na lotnisku, czy choćby hotelowej sieci bezprzewodowej jesteś zmuszony używać nieznanej Ci sieci, w której nie możesz wykluczyć obecności osób trzecich prowadzących nasłuch pod kątem interesujących je danych, jak właśnie informacji o rachunkach bankowych, czy numerach kart kredytowych. W takiej sytuacji wszelkie operacje finansowe są niezwykle ryzykowne i gorąco odradzamy nawet rozważanie takich pomysłów. A jak się to ma do Ukash? Ano wręcz idealnie – zastanów się nad tym: Jedyne co musisz zrobić, to zalogować się do swojego konta w kasynie online, w którym jakby nie spojrzeć nie przechowujesz kluczowych danych osobistych, informacji poufnych, ani całego swojego majątku, więc nawet w przypadku (odpukać w niemalowane drewno) podsłuchania tych danych, niczego tak naprawdę nie tracisz. Będąc zalogowanym w kasynie możesz dokonać wpłaty pieniędzy na swoje konto podając 19-cyfrowy kod Ukash i zatwierdzając transakcję. Możesz w tym momencie spytać się „a co w sytuacji, jeśli ktoś z zewnątrz będzie w stanie przechwycić ten kod podczas gdy będę go wpisywać na ekranie kasyna?” Samo pytanie jest godne pochwały, bo świadczy o tym, że aktywnie przejmujesz się bezpieczeństwem swoich finansów – ale odpowiedź na nie jest prosta. NIC SIĘ NIE STANIE. Dlaczego? Ano dlatego, że gdy już wpiszesz kod ze swojego kuponu i zatwierdzisz transakcję, kod ten staje się automatycznie bezużyteczny, bowiem został już wykorzystany. Oznacza to, że nawet jeśli internetowy przestępca przechwyci Twój kod, nie będzie w stanie zrobić już z niego żadnego użytku.
  • Trzecia ogromna zaleta kuponów Ukash, która może okazać się użyteczna dla graczy z terenu Polski polega na absolutnej anonimowości. Oznacza to, że możesz wpłacać środki na swoje konto w kasynie online, ale po tej transakcji nie pozostanie żaden ślad w historii Twojego rachunku bankowego, czy konta PayPal, Skrill, czy innego pośrednika oferującego usługi typu e-wallet, jakiego używasz. Jeśli więc martwisz się (niepotrzebnie!) ustawą o grach hazardowych z 2009 roku zabraniającą teoretycznie grania w kasynach online, to dzięki Ukash problem ten przestaje być istotny.

Wady usługi Ukash

Niewątpliwie pierwszą i chyba najważniejszą wadą systemu Ukash, którą zresztą widać na pierwszy rzut oka jest to, że rozwiązanie takie nie umożliwia jakiejkolwiek opcji wypłat lub też wpłacania pieniędzy na kupony – jest to opcja pozwala dokonywać wyłącznie wpłat. Można więc ją uznać za rozwiązanie jednostronne, na potrzeby przekazywania pieniędzy z własnych środków użytkownika na rzecz innych podmiotów gospodarczych lub osób. Po prostu cała koncepcja systemu Ukash nie przewiduje żadnej metody transakcji odwrotnych – aby więc wykorzystać w jakikolwiek sposób Ukash do otrzymania płatności od kogoś, odbiorca (czyli w tym przypadku my) musiałby otrzymać kupon z kodem Ukash do wykorzystania. Oczywiście praktycznie nikt nigdzie, a już szczególnie kasyna online nie oferują takiej funkcjonalności z oczywistych względów (przekazanie kuponu z kodem lub samego kodu wymaga przecież najpierw zakupienia samego kuponu) – choć autor niniejszego słyszał pogłoski mówiące o tym, że jedno z popularnych kasyn prowadzonych na terenie Rosji i dostępnych wyłącznie w wersji rosyjskojęzycznej umożliwia opcję wypłat w formie kuponów Ukash. Jest to jednak informacja niepotwierdzona, a jej zweryfikowanie jest niemożliwe z uwagi na ograniczenia językowe (mówiąc wprost: nie znam języka rosyjskiego w ogóle).

  • Drugą wadą jest konieczność zakupu kuponów, co w niektórych przypadkach może być nieco uciążliwe, szczególnie jeśli w Twojej najbliższej okolicy nie ma sposobu zakupu kuponów „fizycznych”, a kupno przez Internet z różnych względów nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
  • Trzecia wada to niemożność wykorzystania tylko części kuponu. Oznacza to, że jeśli zakupiłeś kupon na kwotę np. 100 PLN, to musisz dokonać wpłaty na konto kasyna online na łączną wartość 100 PLN, nie możesz zdecydować np. chęci wpłaty 60 złotych i zostawienia pozostałych 40 na inne potrzeby.
  • Czwartą wadą wynikającą raczej z przyjętej koncepcji, niż niedoróbek systemu jest niska elastyczność takiego rozwiązania. Nie można bowiem dzielić i łączyć kuponów, konwertować ich na inne waluty, czy też dokonywać innych operacji, jak np. tworzyć stałych zleceń. Dostępna jest jedynie najprostsza funkcjonalność na zasadzie zakup kuponu – realizacja płatności i na tym koniec.

Podsumowanie rozważań o Ukash

Podsumowując niniejsze opracowanie należy stwierdzić, że Ukash jest naprawdę godną uwagi opcją pozwalającą na dokonywanie szybkich i anonimowych wpłat na rzecz kasyn online, aż dziw bierze, że w Polsce cieszy się on tak niewielką jeszcze popularnością. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja ta niedługo się zmieni na korzyść graczy, dzięki czemu będą mogli oni kupować kupony Ukash w większej niż do tej pory liczbie punktów usługowych.