VISA

VISA

Jeszcze do niedawna jedną z najczęstszych metod dotyczących wpłacania pieniędzy na konto użytkownika w kasynie online były karty płatnicze lub kredytowe wydane przez jedną z wielu firm zajmujących się kartami, jak na przykład VISA. Co ciekawe, w niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone do dziś karty kredytowe są najpopularniejszymi metodami wpłat i wypłat pieniędzy używanymi przez miłośników hazardu online. Czy dziś jeszcze jest to opcja warta zainteresowania? Dowiesz się tego z poniższego opracowania.

Jak uzyskać kartę VISA?

Oczywiście wszelkie rozważania na temat kart kredytowych bądź płatniczych należy rozpocząć od kwestii podstawowej, czyli skąd wziąć taką kartę? Na pierwszy rzut oka wydaje się to być sprawą oczywistą, ale jednak nie do końca. Przyjrzyjmy się dokładniej temu zagadnieniu – otóż jeśli masz rachunek bankowy w dowolnym polskim banku to na 99% otrzymałeś do niego kartę płatniczą. W Polsce rynek kart płatniczych/kredytowych opanowany jest właściwie całkowicie przez dwie firmy, a konkretnie VISĘ oraz MasterCard, tak więc jeśli masz rachunek bankowy, to masz mniej więcej 50% szans, że Twoja karta to VISA, a więc możesz przejść do zapoznania się z kolejną częścią niniejszego opracowania. Jeśli natomiast dysponujesz kartą MasterCard, a koniecznie chciałbyś mieć VISĘ (w jednym z kolejnych punktów przedstawimy różnice pomiędzy kartami, które mogą mieć znaczenie dla miłośników gier hazardowych w kasynach online) to zostaje Ci kilka opcji do wyboru, są to kolejno:

  • Skontaktowanie się z Twoim bankiem i uzyskanie informacji na temat możliwości wydania karty VISA do Twojego rachunku bankowego (równolegle z posiadaną już kartą lub wymianą jej na nową). Można przyjąć, że większość banków nie powinna robić z tego powodu żadnych problemów
  • Jeśli procedura z punktu powyżej zakończy się fiaskiem, możesz sprawdzić inne rodzaje rachunków bankowych – na przykład oszczędnościowe lub dowolne inne. Być może do któregoś z nich można otrzymać opcjonalnie lub standardowo kartę interesującej Cię marki, a przy tym także na atrakcyjnych warunkach.
  • Jeśli w dalszym ciągu nie odniosłeś sukcesu, pora skoncentrować się na zapoznaniu się z ofertą innego banku. Jak wspomniano we wstępie do tej części niniejszego opracowania, popularność obu rodzajów kart na naszym rynku jest podobna, więc znalezienie banku wydającego kartę VISA do rachunku nie powinno stanowić żadnego problemu. Takimi bankami na przykład są ING, Alior, Deutsche Bank, a także wiele innych.

Zakładamy więc, że dysponujesz już kartą VISA, możesz więc przejść do kolejnej części.

Różnice między kartami VISA, MasterCard, American Express i innymi

Z punktu widzenia typowego użytkownika, a więc osoby dokonującej zakupów w tradycyjnych sklepach, czy też płacących za towary lub usługi na terenie Polski nie występują żadne istotne różnice między kartami wydanymi przez różne firmy – tak naprawdę wszystkie mechanizmy stojące za realizowaniem transakcji zarządzane są przez banki macierzyste (czyli obsługujące rachunek klienta) i są identyczne dla karty wszystkich producentów. Sytuacja robi się ciekawsza w przypadku korzystania z usług zagranicznych, a do takich zaliczają się kasyna online. Otóż z historycznego punktu widzenia karta VISA jest uznawana za kartę „amerykańską”, bowiem jej saldo bazowe rozliczane jest w dolarach, natomiast MasterCard to karta „europejska”, gdyż jej walutą bazową jest euro. Z punktu widzenia gracza z terenu Polski nie ma praktycznie większego znaczenia, jako że walutą bazową w większości wypadków jest i tak złoty polski, natomiast jeśli dysponujesz szanowny czytelniku kartą wydaną do rachunku bankowego prowadzonego w walucie obcej, to w takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na użycie odpowiedniej karty do odpowiedniej waluty. Spróbujmy zademonstrować to na przykładzie – załóżmy, że dysponujesz rachunkiem walutowym prowadzonym w euro oraz kartą MasterCard wydaną do tego rachunku. Chciałbyś także zagrać w kasynie zagranicznym, które jednak pozwala na wpłaty wyłącznie w dolarach – w tym wypadku w celu dokonania wpłaty użycie karty MasterCard będzie nierozsądne, bowiem nastąpi przeliczenie waluty już po stronie kasyna (przypominamy, że walutą bazową dla MasterCard jest euro), zazwyczaj po niekorzystnym dla gracza kursie. W takim przypadku zdecydowanie lepszą opcją będzie użycie karty płatniczej wydanej do rachunku w złotówkach, o ile będzie to VISA – wtedy przewalutowanie zostanie wykonane po stronie banku, a dopiero po jego wykonaniu zostanie przeprowadzona transakcja dolarowa przy użyciu karty VISA. W ten sposób gracz nie straci na tym ani złotówki. Podobnie ma się sytuacja odwrotna – jeśli masz konto w dolarach z kartą VISA, to bez wątpienia nie należy jej używać do zlecania wpłat w euro na konto użytkownika w zagranicznym kasynie online.

Zalety kart stosowania VISA

Jedną z najważniejszych zalet związanych z dokonywaniem płatności za pomocą kart VISA jest to, że wszelkie transakcje za ich pomocą, w tym również wpłaty na konto kasyna online odbywają się błyskawicznie. W praktyce spotkać można opóźnienia trwające najwyżej kilka minut, po których pieniądze zostają dodane do salda Twojego konta użytkownika w kasynie online i tym samym możesz rozpocząć granie na prawdziwe pieniądze. Inną zaletą jest brak pośredników w trakcie realizowania transakcji – czyli nie musisz najpierw przelewać środków na konto np. usługi typu portfel elektroniczny (jak PayPal, czy Neteller), a dopiero potem na konto kasyna, wykonujesz po prostu zlecenie przelewu bezpośrednio do kasyna i już. Całość operacji wymaga podania jedynie numeru karty (lub ostatnich kilku jego cyfr) oraz kodu CVV2 znajdującego się na odwrocie karty. I to wszystko – za chwilę wpłacone środki będą gotowe do użycia ich w zakładach podczas gier online!

Wady kart VISA

Oczywiście podobnie jak każda metoda wpłaty lub wypłaty środków z kasyna, także i karty płatnicze/debetowe mają swoje wady – w ich wypadku największym problemem wydaje się być bezpieczeństwo. Należy tutaj wyraźnie podkreślić, że nie mamy na myśli bezpieczeństwa samej transakcji, która to operacja jest absolutnie pewna i od tej strony nie należy się niczego obawiać. Problemem, którego istotności należy być świadomym jest potencjalna możliwość wycieku danych Twojej karty (a mówiąc wprost przechwycenia ich przez osoby niepowołane) – należy więc zwracać baczną uwagę na wszelkie komunikaty pojawiające się na ekranie, a także na to, czy strona na której dokonujemy transakcji jest chroniona użyciem bezpiecznego protokołu szyfrowania (HTTPS lub SSL). Nie należy także wykonywać transakcji za pomocą kart płatniczych na ogólnie dostępnych komputerach (lotniska, praca, kafejki internetowe itp.), w publicznych sieciach WiFi oraz innych miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo podejrzenia wpisywanych przez Ciebie danych. Oprócz opisanej powyżej kwestii właściwie korzystanie z kart VISA nie stanowi żadnego problemu. Podsumowując – jeśli tylko wybrane przez Ciebie kasyno oferuje możliwość dokonania płatności kartą płatniczą lub debetową VISA i korzystasz z zaufanej sieci komputerowej oraz własnego komputera, czy też urządzenia mobilnego, płatność kartą VISA jest opcją naprawdę godną uwagi!